Dijak? Kaj lahko dobiš s šolskim elektronskim naslovom

Patrick
4 min readJul 17, 2021

--

Kot dijak Šolskega centra Celje sem opravičen do šolskega elektronskega naslova. Ta elektronski naslov pa ni le zato da ti nanj “težijo” profesorji in ravnatelji. Prinaša marsikatero ugodnost katere še verjetno ne poznate.

Microsoft OFFICE 365

Na Šolskem centru Celje šola ponuja vsem dijakom in profesorjem ter ostalim delavcem šolski oz. službeni elektronski naslov. S tem elektronskim naslovom pridobijo ogromno stvari nekatere med nimi so licenca za Microsoftove namizne aplikacije Office (Word, PowerPoint, Excel, Outlook, Publisher, Access) in spletnih aplikacij, oblačno shrambo v velikosti 1TB (to je tisoč gigabajtov), odličen elektronski predal. Predvsem pa pride prav možnosti aplikacije Teams, katera omogoča veliko več kot le videokonference pa direktno sporočanje uporabnikom.

Aplikacije vključene v licenco

Zelo dobra funkcija katero tudi sam uporabljam je PowerAutomate, ki lahko izvaja ogromno avtomatiziranih opravil (nekako podoben storitvi IFTTT). Na primer moj primer je da vse priloge poslane po elektronski pošti avtomatsko shrani v OneDrive v eno mapo.

JetBrains

JetBrains je znano po zelo dobrih integriranih razvojnih okoljih (IDE). Njihovi urejevalniki so zelo dragi za posameznika vendar študenti in dijaki imajo možnost večino njihovih urejevalnikov pridobiti zastonj. Med njimi se najdejo programi tako za razvoj spletnih, mobilnih in namiznih aplikacij.

JetBrains IDE (vir: JetBrains)

Nekatera med njimi so:

  • AppCode (IDE za razvoj IOS in macOS aplikacij);
  • GoLand (IDE za razvoj aplikacij v programskem jeziku Go);
  • RubyMine (IDE za programski jezik Ruby);
  • PhpStorm (IDE za razvoj PHP aplikacij);
  • PyCharm (IDE za programiranje v Pythonu — community verzija je vedno brezplačna);
  • WebStorm (IDE za razvoj spletnih aplikacij v programskih jezikih HTML, CSS in JavaScript).

Vsak od teh urejevalnikov je posebej prilagojen za programiranje v točno določenem programskem jeziku (integrirano razvojno okolje).

Več o ponudbi in aktivaciji na tej povezavi.

Microsoft Azure

Verjetno ste že slišali, da vse gre v oblak in tega se zavedajo tudi v Microsoftu, ki omogoča v okviru njihovega programa Microsoft for Edu brezplačno dobroimetje za storitve Azure.

Microsoftov oblak Azure omogoča resnično ogromno stvari (preko 200 storitev) od virtualnih strežnikov, podatkovnih baz (BigData), učenje umetne inteligence, meniških strežnikov do interneta stvari (IoT) v Microsoft Azure lahko postavimo pravi bazen programov in storitev.

Nekatere izmed storitev Azure

Vsak, ki se prijavi za licenco Azure for Education bo vsako leto prejel dobropis v vrednosti 100 evrov katerega lahko uporabite za katero koli storitev znotraj Azure.

GitHub Students Pack

GitHub je eno najbolj znanih sistemov za nadzor z izvorno kodo. Vendar ni le samo grafični vmesnik za programsko opremo Git ampak veliko več. Sam GitHub je poleg največje zbirke odprtokodnih projektov postalo nekakšno družabno omrežje za programerje. Veliko računalniških podjetji prosi za dodajanje povezave do osebnega GitHub profila zato priporočam, da si ga urediš.

No kar se tiče ponudbe za študente in dijake GitHub omogoča s pomočjo partnerjev veliko ugodnosti. Od brezplačne registracije domene do udeležbe na spletnih tečajih povezanih s programiranjem.

Spletna stran GitHuba

Celoten seznam ugodnosti je na voljo na tej povezavi.

Arnes

Arnes ponuja vsem slovenskim izobraževalnim inštitucijam marsikatero storitev. Ponuja lastno verzijo CMS sistema za pisanje blogov, portal za nalaganje in gledanje videoposnetkov, sistem za izvajanje video konferenc …

Nekatere aplikacije katere ponuja Arnes svojim uporabnikom

Okeanos

V okviru Arnesovega AAI računa ima vsak posameznik možnost ustvariti pri grškem partnerju lasten virtualni strežnik in kontejner za shranjevanje datotek. Storitev je brezplačna in sem mnenja, da se izplača postaviti lasten strežnik za preizkušanje stvari iz šolskih klopi v realnosti (uporaba Linux konzole, spletni strežnik …). In še dobra lastnost, če strežnik sesujemo s kakšnim ukazom lahko v nekaj minutah postavimo novega.

Prikaz virtualnih strežnikov

Notion

Kot dijak se srečujem marsikdaj s tem, da morem kdaj si ustvariti zapiske, organizirati svoje delo ali pa kakšno stvar zapisati. Res da za to opravilo obstaja kar pester nabor aplikacij kot so Google Keep, Microsoft OneNote, Evernote, razni notepadi, ampak vendar vse te aplikacije ne omogočajo programerskega pristopa in niso pretirano prilagodljive. Preizkusil sem marsikatero platformo in kot mlademu programerju je vedno kakšna funkcija manjkala.

Pred časom sem zasledil platformo Notion in sem se po prvi uporabi zaljubil vanjo. Njen način ustvarjanja zapiskov mi je zelo všeč.

Platforma ponuja možnost vstavljanja izsekov kod, vstavljanje dokumentov, gistov, na dokaj prefinjen način … Na splošno uporabno in edinstveno.

Primer uporabe Notion zapiskov

Upam, da sem s tem člankom koga prepričal, da začne razmišljati ali pa uporabljati kakšno stvar, ker računalništvo takšna stroka pri kateri se lahko največ sam naučiš. In verjetno boš nekoč obžaloval, da nisi katere aplikacije preizkusil sam.

--

--

Patrick
Patrick

Written by Patrick

👨‍💻 Young web developer | 📝 Tech Blogger | 🎓 Computer science student

No responses yet