Danes ima skoraj vsak posameznik vsaj pet različnih družabnih omrežij.
Družabna omrežja so lahko zelo koristna zadeva, če jih uporabljamo na primeren način in z dobrimi nameni. Čedalje več pa se družabna omrežja uporabljajo za nadlegovanje in kvarjenje ugleda posameznika, kar ima marsikatere posledice tako za žrtev kot tudi povzročitelja.
V času epidemije se je količina spletnega nasilja zelo zelo povečala, saj so otroci in tudi mladostniki vedno več časa preživeli na družabnih omrežjih.
Kakšne vrste spletnega nasilja poznamo?
Najpogostejše oblike spletnega nasilja so:
- Žaljiva sporočila in komentarji — zoper posameznika neprestano pišemo neka žaljive komentarje in navajamo neresnice o osebi;
- Izključevanje iz skupin — posameznika odstranijo iz skupin v klepetalnicah in skupinah za klepet na socialnih omrežih, in v njih se pogovarjajo o žrtvi o čemer je žrtev seznanjena;
- Lažni profili — ustvarjanje lažnih profilov na socialnih omrežjih in se z njim predstavljati v imenu žrtve
- Predelave fotografij na žaljivi način — tukaj gre za predelavo fotografij, ki bi žalile posameznika
- Obrekovanje — širjenje lažnih govoric o nekomu
- Grožnje — pošiljanje/objavljanje groženj posameznikom ali skupini
- Izsiljevanje — pošiljanje zahtev žrtvi.
Tukaj niso navedena vse oblike spletnega nasilja, saj je še veliko drugih oblik izvajanja spletnega nasilja.
Kakšne so posledice za žrtev?
Vsaka oblika nasilja prinese neke posledice na žrtev, če je to nasilje fizično so to predvsem fizične poškodbe. Če gre za psihično nasilje pa so predvsem za psihične težave.
Vsako tudi tako nedolžno nasilje pusti na žrtvi/žrtvah posledice. Če se pa spletno nasilje nadaljuje in stopnjuje potem lahko pusti na žrtvi dodatne posledice v najhujšem (in zelo pogostem) primeru depresijo, samomorilsko vedenje na koncu pa tudi samomor.
Kaj lahko naredi žrtev?
Kot žrtev spletnega nasilja moraš najprej spregovoriti o tem, da te nekdo nadleguje na spletu. Zaupaš se lahko komurkoli od odraslih, ali je to tvoja učiteljica, šolska svetovalna delavka ali pa starš in skupaj poskusite najti ustrezno rešitev za pomoč se lahko obrnete na slovenske inštitucije in projekte, ki obveščajo o varni rabi spleta.
Najpomembnejše pri preprečevanju nasilja na spletu je ta, da žrtev spregovori o tem in ni tiho, saj velika večina otrok in mladostnikov sploh ne spregovori o tem, da jih nekdo zafrkava na spletu, mu grozi ali pa izsiljuje.
Kakšne pa so posledice za izvajalca nasilja?
Marsikdo misli, da če so doma in iz svojega telefona pošiljajo sporočila in grozijo nekomu, da to ni sledljivo. No moti se. Ves promet na spletu je mogoče locirati iz kod je prišel.
Zavedati se je potrebno tudi, da posameznik tudi kazensko odgovarja za svoja dejanja, kar lahko pomeni tudi kazen z zaporom …
Nekatere strani, ki jih je koristno poznati
Upam, da sem vam na kratko predstavil, kaj je spletno nasilje in kakšne so posledice spletnega nasilja.
SPLETNO NASILJE NI DOPUSTNO!!!